SRC 2 BELGESİ

Src 2 Belgesi

Src 2 Belgesi

Src 2 Belgesi Nedir?

 Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı

SRC 2 BELGESİ
Yurt İçi Yolcu Taşımacılığı İçin Src 2 Belgesi Almak İçin Alttaki Linki inceleyebilirsiniz. http://www.srcbelgesi.co/src2_belgesi.php

Yurtiçinde okul servisi, personel taşımacılığı, şehir içinde dolmuş ve ticari taksi kullanan, belediye otobüsü, şehirlerarası arizi ve düzenli sefer yapan sürücüler Src 2 belgesi almak zorundadırlar. Src 2 belgesi alan sürücüler kullandıkları araç türüne göre sürücü ehliyetine sahip olmaları gerekmektedir. Örneğin 14 kişiye kadar koltuk kapasitesine sahip bir aracı kullanacak sürücülerin b,c,d ve e sınıfı sürücü belgelerinden birine sahip olmaları gerekmektedir. Kapasitesi 15 kişiden fazla yolcu taşıyan araçları ise sadece e sınıfı sürücü ehliyetine sahip olanlar kullanabilir. Ticari aracı yalnız başına src belgesi ile kullanılamaz. Mesleki yeterlilik belgesi ile birlikte sürücü ehliyeti ve psikoteknik değerlendirme raporunun da bulunması gerekmektedir.

Src 2 Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Src 2 Belgesi Alma Şartları

Src 2 Belgesi Alma Şartları

Bilindiği gibi ticari araç sürücülerinin alması gereken 5 farklı özellikte src belge türleri mevcuttur. Bu belgelerden iki nolu belge yolcu taşımacılığı yapacak sürücüler içindir. Src2 belgesi ile yurt içinde yolcu taşınır. Otobüs, minibüs, personel taşımacılığı, öğrenci servisleri, ticari taksiler, halk otobüsler gibi taşıtlarda yolcu taşıtan ticari araç sürücüleri bu belgeyi yasaya göre almalıdırlar.

Src 2 Yaş Sınırı

Bu belgeyi almak için 4925 sayılı karayolu taşıma yönetmeliği gereği alt ve üst yaş sınırı belirlenmiştir. Alt yaş sınırı küçük otobüsler için 18 yaşını doldurup 19 yaşından gün almaktır. Büyük otobüsler için ise 26 yaşından gün almaktır. Üst yaş sınırı ise 66 yaşından gün almamaktır.

Src 2 Eğitim Süresi

Yurtiçi yolcu taşımacılığı eğitimlerinin ders saat süresi 36 saattir.

 

Src 5 Belgesi  SRC 5 Belgesi Tehlikeli Eşya Taşımacılığı

 

Yorum Bırakınız