SRC 4 BELGESİ

Src 4 belgesi

Src 4 belgesi

Src 4 Belgesi

Yurtiçi Eşya Kargo Taşımacılığı

Yurtiçinde eşya kargo taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken bir belge türüdür. Src belgesi alan sürücüler pikap, kamyon, kamyonet, tır, çekici vd. araçları kullanabilirler. Src 4 belgesi için Mesleki Yeterlilik Eğitimi veren kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunarak yirmi sekiz saat eğitim alarak sonrasında yapılacak olan sınavda başarılı olarak bu belgeyi almaya hak kazanırlar. Src sınav yerleri, src belgesi sınav sonuçları ve src belgesi sınav soruları gibi bilgilere de bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Src 5 Belgesi  SRC 5 Belgesi Tehlikeli Eşya Taşımacılığı

Src 4 belgesi alan şoförler bu belge ile yalnızca ülke içinde yük, eşya ya da kargo taşıyabilir. Bunun dışında ülkeler arası taşımacılık yapamazlar. Src 4 belgesine başvuru şartları arasında 18 yaşını doldurmak ve 66 yaşından gün almamak gerekir.

Src 4 belgesi nasıl alınır?

Src 4 türü mesleki yeterlilik belgesi almak için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kurslarına giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Kurslar her ayın 1 i ile 15 i arasında dönem açarlar. Bu tarihler arasında kayıt işleminiz başlatmanız halinde ilk eğitim dönemine katılabilirsiniz. Eğitiminizi tamamladıktan sonra ilçe milli eğitim müdürlüklerinin belirlemiş olduğu sınava girersiniz. Sınavlar düzenli olarak her ay daha önceden belirlenmiş olan tarihlerde gerçekleştirilmektedir. Eğitime devam zorunluluğu bulunmaktadır. Buna göre toplam eğitim süresinin yüzde seksenine katılmanız gerekiyor. Toplam ders süresi src 4 belgelerinde 36 saat olduğuna göre 29 saatlik dilimine katılmanız zorunludur.

Src 4 Belgesi Sınavında Kaç Soru Çıkar?

Yukarıda belirtilen src belgesi türlerinin tamamında sınavda toplam 40 soru çıkar. Sınavdan geçme notu ise yüz puan üzerinden değerlendirme yapılarak 70 tam puan yapanlar sınavı geçmiş sayılır. Bu sınavdan başarılı olan src adayları üç soruluk uygulama sınavına da girerler. Uygulama sınavında sorulacak olan üç görsel sorudan en az iki tanesine doğru cevap verilmesi gerekmektedir. Uygulama sınavından da başarı olunması durumunda artık src 4 belgesi almaya hak kazanılır.

Bizi twitter da takip edebilirsiniz.

Yorum Bırakınız