Elektrikli Transpalet Ehliyeti ve Fiyatları

Elektrikli Transpalet Ehliyeti

Elektrikli Transpalet Ehliyeti

İş yerlerinde kullanılan yük taşıma makinesi olarak bilinen makinelere elektrikli transpalet denir. Bu makineler fabrikalarda ya da depolarda yük taşımak için kullanılır. Ayrıca bu makineler elektrik ile çalışan ve oldukça yarar sağlayan makinelerdir. Elektrikli transpalet kullanan operatörlerin de ehliyet sahibi olmaları gerekiyor. Bu yönde verilen eğitim sonrasında kişiye belge verilir. Bu belge sayesinde kişi elektrikli transpalet kullanmaya hak kazanır.

 Elektrikli transpalet ehliyeti için eğitim ve belge de 2018 yılında çıkan düzenlemeler dahilinde işleve geçmiştir. İş yerlerinde elektrikli transpalet kullanması gereken kişilerin kesinlikle bu ehliyete sahip olmaları gerekiyor. Üstelik bu belgeyi almak iş yerleri için zorunlu hale gelmiştir.

Elektrikli Transpalet Ehliyeti Almak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Fabrikalarda ya da depolarda kullanılan elektrikli transpalet makinesini kullanmak için ehliyet gereklidir. Bu makineleri kullanmak için özel olarak eğitim verilir. Bu eğitim sonrasında ise kişiye elektrikli transpalet ehliyeti verilir. Ancak kişide bazı özellikler aranır. Elektrikli transpalet kullanmak isteyen kişilerin ehliyet almaları için gerekli olan şartları taşıyor olmaları gerekiyor.

Öncelikle kişinin en az ilkokul mezunu olması gerekiyor. Aynı zamanda kişinin en az 18 yaşını doldurmuş olması şarttır. Bunun yanında kişinin herhangi bir sabıka kaydı olmaması gerekir. Aynı zamanda sağlık durumunun da iyi olması aranan şartlar arasında yer alıyor. Bu şartları sağlayan kişiler için ehliyet veriliyor.

Manuel Transpalet makinesi İçin Ehliyet Şartı Var mıdır?

Elektrikli transpalet kesinlikle iş makinesi operatörlük sertifikası gerektiren bir makinedir. Kişinin elektrikli transpalet ehliyeti var ise bu makineyi kullanabilir. Ancak manuel olarak çalışan transpalet makineleri için ehliyet alma zorunluluğu yoktur. Bunun nedeni ise manuel transpalet makinelerinin motorsuz olarak çalışıyor olmasıdır.

Motoru bulunmayan bütün makineler için kesinlikle operatörlük ehliyeti istenmez. Kişi manuel olarak kendi gücü ile bu makineyi kullanabilir. Fakat transpalet makinesi eğer ki elektrikli olursa yani motorlu bir makine olursa o zaman ehliyet şartı aranır. Kişi ancak ehliyeti olması dahilinde bu makineleri kullanabilir. Fakat manuel makineler için kişi için kesinlikle ehliyet şartı aranmaz.

Elektrikli Transpalet Nasıl Bir Makinedir?

Fabrikalarda ağır yükler için ya da paletlerin taşınması için kullanılan makinelere elektrikli transpalet denir. Elektrikli transpaletlerin çok güçlü motor yapıları vardır. Güçlü bir akü sistemine sahip olan bu makineler çok ağır yükleri dahi taşıyabilirler. Çatal mekanizması sayesinde her çeşit yük elektrikli transpalet ile taşınabilir.

Özellikle büyük fabrikalarda bu makine oldukça işe yarar. Elektrik ile çalışan bu makineler en az 5000 kg yük taşıyabilirler. Bu büyük iş yerleri ve depolar için büyük bir avantajdır. Ancak herkes bu makineyi kullanamıyor. Ancak kişinin elektrikli transpalet ehliyeti sahibi olması gerekiyor. Aynı zamanda kullanımı da oldukça kolay olan bir makinedir.

Elektrikli Transpalet Nerelerde Kullanılır?

Elektrikli Transpalet Nerelerde Kullanılır?

Elektrikli Transpalet Nerelerde Kullanılır?

Elektrikli transpalet makineleri kullanımı oldukça kolay olan iş makineleridir. Bu en büyük avantajdır. Aynı zamanda bu makinelerin bakımı da çok kolaydır. Üstelik bakımının da kolay olduğu gibi depolanması da kolaydır. Tüm bu avantajlarından kaynaklı büyük iş yerlerinde en çok tercih edilen iş makineleri arasında yer alır.

Kimyasal depolama alanları için elektrikli transpalet makineleri kullanılır. Bunu dışında büyük fabrikalarda, depolarda ya da gıda toptancılarında elektrikli traspalet makineleri kullanılır. Birçok sektörde kullanılan bu makine yükleme işlerinde büyük kolaylık sağlar. Bu sebepten kaynaklı da birçok iş yeri elektrikli transpalet makinelerini tercih ederler. Ancak kişinin elektrikli transpalet ehliyeti olması şarttır.

Kullanılan alanlar;

  • Her türlü depolama yerlerinde,
  • Marketlerde,
  • Tekstil atölyeleri ve fabrikaları,
  • Otomotiv sektöründe,
  • Fabrikalarda,
  • İmalathanelerde,
  • Metal cevheri madenlerinde,
  • Kimya, ilaç, plastik, ve petrol ürünleri üreten işletmelerde ve ağır yük taşınması gereken tüm işletmelerde kullanılır.

Elektrikli Transpalet Kullanımı

Elektrikli transpalet kullanımında kesinlikle operatör olması gerekiyor. Operatörün de kesinlikle ehliyet sahibi olması şarttır. Kişinin elektrikli transpalet üzerinde ayakta olması ve bu şekilde kullanılması kesinlikle risk yaratır. Aynı zamanda elektrikli transpalet üzerine kapasitesinin çok üzerinde yük verilirse yine tehlikeli bir durum meydana gelecektir.

Bu sebepten kaynaklı elektrikli transpalet üzerine kapasitesinden fazla yük yüklememek gerekiyor. Aynı zamanda bu makineyi kullanacak olan kişinin kesinlikle elektrikli transpalet ehliyeti olması gerekiyor. Riskli bir durum yaratacak bir şekilde makineyi kullanımdan uzak durmak gerekiyor. Bu durum elektrikli transpaleti kullanacak olan kişinin hayati durumunu doğrudan etkiliyor. İş yerlerinde bu makineyi kullanacak olan kişinin kesinlikle dikkatli olması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Oto Kurtarıcı Ehliyeti

Yorum Bırakınız