Ekskavatör Ehliyeti Hakkında Tüm Bilgiler!

Ekskavatör iş makinelerinden biridir. Birçok iş yerinde ve büyük fabrikalarda kullanılır. Kazıma, yükleme ya da tasviye özellikleri olan bu makineler iş yerlerinde en çok tercih edilen makineler arasında yer alıyor. Fabrikalarda bu makineleri kullanacak olan kişilerin ekskavatör ehliyeti sahibi olmaları gerekiyor. Ehliyet için gerekli şartları taşıyan kişiler ehliyet sahibi olabilir ve ekskavatör makinesini kullanabilirler.

Gerekli evraklar tamamlandıktan sonra gerekli şartları taşıyan kişilere bu ehliyet veriliyor. Ancak bu şekilde fabrikalarda bu iş makinesinin kullanılmasına onay veriliyor. Fabrika işlerinde kazıma işlemleri için özellikle bu makine kullanılıyor. Bunun yanında yükleme işleri için de en ideal olan iş makinesi kesinlikle ekskavatör makinesidir.

Ekskavatör Ehliyeti İçin Gereken Koşullar Nelerdir?

İş makinelerinden biri olan ekskavatör makinelerinin kullanılması için kişinin kesinlikle ehliyet sahibi olması gerekiyor. Ancak bu ehliyet ekskavatör makinesi için özel olarak verilen bir belgeye dayalı olarak veriliyor. Öncelikle kişiye ait 5 adet biometrik resim bulunması gerekiyor. Bunun dışında kişinin herhangi bir sabıka kaydı olmadığını belirten bir belge olması gerekiyor.

Kişiye ait bir adet diploma örneği olması gerekiyor. Ayrıca kişinin hastaneden bir sağlık raporu alması gerekiyor. Gerekli evraklar ehliyet için sunulur. Tüm bu evraklar tamamlandıktan sonra kişinin ehliyet almaya hakkı olacaktır. Buna bağlı olarak da kişi istediği fabrika ya da diğer iş yerlerinde ekskavatör makinesi kullanabilir.

Ekskavatör Ehliyeti Nasıl Alınır?

Ekskavatör Ehliyeti Nasıl Alınır?

Ekskavatör Ehliyeti Nasıl Alınır?

Ekskavatör ehliyeti almak için kişinin en az 18 yaşını doldurmuş olması ehliyet için aranan şartlar arasında yer alıyor. Ayrıca kişinin eğitim seviyesinin en az ilkokul mezunu olması gerekiyor. Bu koşullara ek olarak kişinin herhangi bir sağlık sorununun olmaması da gerekiyor.

Ancak bu sağlık sorunu kişini ekskavatör makinesini kullanmasına engel olmayacak bir sağlık sorunu ise bu durum kişinin ehliyet almasına engel olmayacaktır. Tüm bu şartları sağlayan kişi ekskavatör ehliyeti için kursa başlayabilir. Kurs sonrasında ise yeterli görülen kişilere bu iş makinesinin ehliyeti verilir. Daha sonra ise kişi istediği her fabrika ya da iş yerinde bu ehliyetini kullanabilir.

Ekskavatör Ehliyeti İçin Kaynak Link: https://www.yeniumitforklift.com/ekskavator-ehliyeti.php

Ekskavatör Nedir?

İş yerlerinde yapılan işe bağlı olarak yapılan kazı çalışmalarında kullanılan iş makinelerine ekskavatör makinesi denir. Bunun yanında herhangi bir alandaki enkazı kaldırmakta da bu iş makineleri kullanılır. Bunun dışında heyelan ve toprak kayması sonucunda kapanan yolların açılması için de ekskavatör makineleri kullanılır. Birçok iş yeri ve kurumlar bu makineleri özellikle tercih ederler.

Çok ciddi bir ağırlığa sahip olan bu makineler 30 ve 800 beygir gücündedirler. Ekskavatör makinelerinin ağırlıkları ise 5 ton ve 100 ton aralığında değişiyor. Güvenli bir şekilde kazı yapma ve yükleme işlemleri için fabrikaların kesinlikle ekskavatör makinelerini tercih etmeleri gerekiyor. Bu en doğru seçim olacaktır.

Ekskavatör Çalışma Alanları ve Çeşitleri Nelerdir?

Ekskavatör makineleri özel olarak ehliyet alınmasını gerektiren makinelerdir. Birçok alanda bu iş makinesi kullanılır ve iş yerler için en büyüm avantaj sağlayan makineler arasında yer alır. Ekskavatör iş makinesi kullanım alanları hakkında detaylı bir şekilde bilgi verecek olursak şu şekilde listeleme yapabiliriz;

  • Yol yapımı çalışmalarında
  • İnşaat alanlarında
  • Baraj ve köprü yapımında
  • Havaalanı inşaatlarında
  • Kanal ya da yol çalışmalarında ekskavatör iş makinesi kullanılır.

Ekskavatör makinelerinin birçok çeşidi de bulunuyor ve oldukça verimlidirler. Yapılacak olan işlem ve kullanılacak olan alana göre hangi makinenin kullanılacağına karar verilir. Ekskavatör makinesi çeşitleri ise; paletli ekskavatörler ve lastik tekerlekli ekskavatörlerdir.

Ekskavatör Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ekskavatör makineleri kesinlikle ekskavatör ehliyeti olan kişiler tarafından kullanılmalıdırlar. Aynı zamanda bu makinelerin kullanımında makine kesinlikle zorlanmamalıdır. Kapasitesinden daha fazla yük bindirmek ve iş yapmak makinenin işleyişini bozacaktır. Aynı zamanda makine eksenine paralel çalışmak gerekiyor.

İşe uygun olan bir kepçe seçimi yapmak da işleri daha da kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda makineye zarar gelmesini de engelleyecektir. Ekskavatör makinesi kullanırken yükleme yapılacak ise özellikle makine uygun bir konumda olmalıdır. Bu sayede yükleme işlemi daha kolay yapılacaktır. Aynı zamanda ekskavatör makinesi de zarar görmeyecektir. İş yerleri ve birçok fabrika tarafından ekskavatör makineleri sağladıkları avantajlardan kaynaklı oldukça fazla tercih ediliyor.

Yorum Bırakınız