Src Belgesi Nedir? Kimler Alır?

Src Belgesi Nedir?

Src Belgesi Nedir?

Src Belgesi Nedir?

Merkezimizde sınavlı src belgeleri ve eğitimleri verilmektedir. Src belgelerini ticari araç sürücüleri almak zorundadırlar. Örneğin, k yetki belgesi alan firmaların araçlarını kullanan sürücüler kullandıkları araç türleri ve taşıma cinsine göre src türü mesleki yeterlilik belgeleri almaları zorunlu olup, firmalarda çalıştırdıkları sürücülerinin src belgesi olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü src belgesi olmayan sürücüye araçlarını teslim eden firma sahiplerine de ceza kesilmektedir.

 SRC1 Belgesi Uluslararası Yolcu Taşımacılığı

 SRC2 BelgesiYurtiçi Yolcu Taşımacılığı

 SRC3 Belgesi Uluslararası Eşya Kargo Taşımacılığı

 SRC4 Belgesi Yurtiçi Eşya Kargo Taşımacılığı

Src 5 Belgesi  SRC 5 Belgesi Tehlikeli Eşya Taşımacılığı

Src belgesi kimler alır?

Src belgesi türü mesleki yeterlilik belgelerini ticari maksatla kullanılan kamyon, kamyonet, çekici, otobüs, ve minibüs türü araçları kullanan sürücülerin bu belgeyi almaları gerekir. 4925 sayılı karayolu taşıma yönetmeliği çerçevesinde ticari araç kullanan sürücülerin src olmadan araç kullanmaları durumunda idari para cezasına çarptırılmaktadır. Bu yüzden src olmadan kesinlikle ticari taşıt kullanılmamalıdır.

Src belgesi kimlere gerekmez?

Yukarıda src belgesini kimler alır yazımızdan da anlaşılacağı gibi bu belgeyi yalnızca ticari amaç ile kullanan sürücüler alır. Örneğin hususi bir otomobil ya da ticari bir amaçla yük taşımacılığı yapmayan kamyonetleri kullananlarında bu belgeyi almalarına gerek yoktur. Ayrıca taşıma kanunun ilk bölümlerinde belirtilen kanun kapsamı dışı olan taşımacılık bölümüne istinaden ambulans, cenaze taşıyan araçlar, canlı yayın araçları, Türk silahlı kuvvetleri araçlar, belediyenin hizmet araçlarını kullanmak içinde bu belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Src belgesi kaç günde alınır?

Src belgesi kaç günce alınır sorusu devamlı olarak sorulmaktadır. Bu belgeyi almak için öncelikle kayıt olup eğitim sürecini tamamlamış olmanız gerekmektedir. Eğitimi tamamlayan kursiyerler eğitim bitişini takip eden 1 ay içerisinde yapılacak olan sınavlara girerler. Ortalama olarak src belgesi otuz ile kırkbeş gün arasında alınabilir. Sınava girip başarılı olan adaylar sınavdan sonra ulaştırma ve altyapı bakanlığının hesabına kart ücretini yatırdığı an itibarıyla belge e-devlet kapısında görülmeye başlar. Belgenizi E-devtetten barkotlu olarak çıktısını alabilirsiniz.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/@srcpsikoteknik8080/

Src belgesi eğitimleri ile ilgili olarak 0 212 641 13 13 pbx nolu telefonu arayarak detaylı bilgi alabilirisiniz.

Yorum Bırakınız